16 Ağustos 2015 Pazar

Neil Gaiman | Yolun Sonundaki Okyanus

Ve Neil Gaiman bir kere daha aklımı başımdan aldı.

Hayatımın belli anlarında durup durup aynı kitaplara dönebiliyorum. Yolun Sonundaki Okyanus da bunlardan biri. Her defasında beni içinde bulunduğum dünyadan koparıp bambaşka yerlere, sihrin gerçekten var olduğu, gökyüzünde iki ay görmenin normal karşılandığı, çimlerin altın sarısı parladığı, minicik bir gölün okyanus sayıldığı, evrenin dilinin konuşulduğu dünyalara götürüyor. Neil Gaiman'ın kelimelerini okurken her defasında havada süzülüyormuşum hissine kapılıyorum. Çünkü bence o, roman değil de masal yazıyor. Hem de çok bilmiş bir üslupla "yetişkinler" için değil, yaşı ilerlemiş ama ruhu hep on bir yaşında kalmış çocuklar için yazıyor masallarını.

Bu adama dair zaafım tartışılamaz. Kelimenin tam anlamıyla adamın cümlelerine hayranım. Hatta bileğimdeki dövme de - Even Nothing Cannot Last Forever / Hiçlik Bile Sonsuza Dek Süremez - bir Neil Gaiman alıntısı. Ne zaman Neil Gaiman okusam dünya üzerinde tek başıma olmadığımı hissediyorum çünkü biliyorum ki kafası benimki gibi çalışan biri daha var. Özel hissediyorum. Ruhumdaki yaraların ne kadar değerli olduğunu fark ediyorum.

Yolun Sonundaki Okyanus da tıpkı çoğu Neil Gaiman kitabı gibi bir masal. Simsiyah minicik bir kedisi olan, karanlıkta uyumaktan korkan, dünya katlanamayacağı bir hal aldığında kitaplara sığınan on küsur yaşında bir çocuğun hikayesi. Onun ve üç Hemstock kadınının. Bazı kitapların yanında yumuşacık aromalı bir kahve gider. İşte onlardan biri Yolun Sonundaki Okyanus.

Eğer "gerçek" hayatın acımasızlığından bunaldıysanız Yolun Sonundaki Okyanus'u okuyun ve sayfa sayısının azlığı konusundaki küfür grubumuza katılın.

Ayrıca Zeynep Heyzen Ateş'in çevirisi bir harika! Minicik birkaç çeviri/redaksiyon hatası olsa da o kadar minikler ki onlara hata değil, kusur demeyi tercih ediyorum. Yeri geldiğinde kullanılan devrik cümlelere ise bayıldım! Neil Gaiman'ın tarzı ancak bu denli güzel yansıtılabilirdi.

Okyanuslar, siyah kediler, kitaplar,
Aslı


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder