7 Temmuz 2015 Salı

Agatha Christie | Doğu Ekspresinde Cinayet

Raflarımda henüz okumadığım birkaç tane Agatha Christie romanı hep vardır. Çünkü kalın, meramlı, elimde nispeten uzayan ya da zihnimi zorlayan kitapların arasında nefes almak niyetine okurum onları. Hemencicik bir ya da iki günde biterler ve zihnim bir sonraki kallavi kitaba hazır olur.

Agatha Christie'nin en sevdiğim romanı Sıfır Noktası'dır. Son derece başarılı bir anlatıma ve kurguya sahip olduğunu düşünürüm. Hatta şu ana kadar okuduğum Hercule Poirot romanlarının hiçbiri Sıfır Noktasının yanına bile yaklaşamaz. Yani, yaklaşamazdı. Doğu Ekspresinde Cinayet hoooop diye uçarak gelip listemin ikinci sırasına konuverdi. Hem de Sıfır Noktası'nı tedirgin edici ölçüde sarsarak.

Doğu Ekspresi'yle ülkesine dönmekte olan Hercule Poirot'un vagonunda bir cinayet işlenir. O sırada trende olan Tren İdaresi sorumlusu da Poirot'dan cinayeti aydınlatması için yardım ister. Yolcuların bavullarının araştırılmasıyla başlayan soruşturma ise her adımında farklı bir sürprize gebedir. Hem de ne sürprizlere...

Doğu Ekspresinde Cinayet, Agatha Christie'nin dehasını en hoş şekilde ortaya koyduğu eserlerinden biri bence. Öte yandan yenice basımlarda çevirileri genellikle fena olmamasına rağmen metnin akıcılığının yeterince yansıtılamadığını düşünüyorum. Hani bir yerde bir sorun olduğunu hissedersiniz ama parmağınızı tam olarak o sorunun üzerine basamazsınız. İşte... Agatha Christie romanlarının çevirilerinde ben de kendimi böyle hissediyorum. Bir sorun var; ama ne?

Agatha, bildiğiniz Agatha.
Poirot, bildiğiniz Poirot.
Seveceksiniz. :)

İyi okumalar!
Aslı

Minikli Not: Doğu Ekspresinde Cinayet 1933 yılında İstanbul'da, Pera Palas Oteli'nde yazılmış. Öyle de sevimli bir yanı var.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder