14 Ocak 2015 Çarşamba

Rick Riordan | Son Olimposlu

Bir kitabı bir solukta okumak deyimi benim için yeni bir anlam kazandı. Hayatı bir kenara bıraktım ve tüylerim diken diken olarak, gözlerim dolarak okudum Son Olimposlu'yu...

Son Olimposlu'yu okuyana kadar serinin en iyi kitabının Şimşek Hırsızı olduğunu düşünüyordum, yanılmışım. Son Olimposlu neredeyse tüm duygularıma hitap etti, heyecanlandım, korktum, sevindim, hüzünlendim, nefesimi tuttum... Bir tek salonda "Oley be! Oley!" diye bağırarak dolaşmadığım kaldı. Evde misafirim olmasaydı sanırım onu da yapardım. :) Şimdi... İlk dört kitapta bahsi geçmeyen ama aklınıza gelen küçüklü büyüklü tanrıları düşünün. Bunları iyiler ve kötüler olarak ikiye ayırın ve kısık ateşte on dakika kadar kaynatın. Ocağı kapatmadan önce biraz heyecan, biraz sevgi, biraz bağlılık da koydunuz mu? İşte, Son Olimposlu'nuz artık servise hazır!

Percy'den fellik fellik gizlenen kehanet gün yüzüne çıktı. Uzun zamandır ordularını toplamakta olan titanlar saldırıya geçti. Poseidon, okyanuslarda Okeanus'a karşı savaşıyor. Olimpos'taki diğer tanrılar ise Tayfun'u durdurmak için canlarını dişlerine takmış vaziyette çarpışıyorlar. Hades yeraltında. Olimpos bomboş... Son Olimposlu dışında... Hestia dışında. Olimpos'u sadece melezler koruyabilir. Onlarca meleze karşı, binlerce canavar. Savaştan galip çıkmak için Percy'nin tek bir şansı var; o da Hades'in oğlu Nico'nun planına harfiyen uyup yeraltına inmek ve hayatını sonsuza kadar değiştirecek bir anlaşma yaparak bir laneti üstlenmek. Kimin lanetini dersiniz?

Seri bittiği için biraz üzgünüm. Ama Olimpos Kahramanları serisine başlamış olmanın heyecanı da var üzerimde. Hatta ilk kitabını çoktan bitirdim bile! Çevirilerim yüzünden Son Olimposlu'yu yazmakta geç kalınca bir anda birikiverdi yazılmayı bekleyen kitaplar:) Bir iki güne, Olimpos Kahramanları serisinin ilk kitabı olan Kayıp Kahraman da gelecek. Nefesinizi tutun ve yeni melezlerle tanışmaya hazır olun.

İyi okumalar,
Aslı

Bu arada... Kedi ve Diğer Şeyler'de köşe yazmaya başladım. Hatta ilk yazım yine bu seriyle ilgili. Beni orada da yalnız bırakmayın olur mu? Kedi ve Diğer Şeyler hakkında bilgi için tık tık.

Öperim.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder