24 Ekim 2014 Cuma

Rick Riordan | Şimşek Hırsızı

Hasta olmanın en sevdiğim yanı, bütün gün yatıp, dışarıdan yemek söyleyip sadece ve sadece kitap okumak. Hele bir de kitap yeterince sürükleyici ise sabah başladığım kitabı geceye kadar bitirip kitapla ilgili onlarca rüya görmeye bayılıyorum!

Şimşek Hırsızı'na bayıldım. Bunun bir nedeni, bu aralar oldukça yoğun olan zihnimi hafifletmek açısından birebir olmasıydı. Diğer nedeni, Yunan mitolojisine karşı duyduğum sevgi. Kitap tam bir Yunan Mitolojisine Giriş dersi niteliğinde. Zamanında biraz Herkül biraz da Zeyna izlediyseniz karakterlerin hiçbirine karşı yabancılık hissetmeyeceksiniz. Şimdiye kadar Yunan mitolojisiyle ilgili çok sayıda kitap okumuştum, diziler, filmler izlemiştim ama gel gelelim "Kronos'un çocukları kimlerdir?" sorusuna bir türlü yanıt veremezdim. Yunan tanrılarının, Türk dizilerinden aşağı kalmayan çetrefilli ilişkileri içinde isimler zihnimde birbirine girerdi. Bu kitap ise bu gibi bilgileri öyle sürükleyici ve öyle akılda kalıcı bir şekilde veriyor ki dün geceden beri isimleri bir çırpıda sayıveriyorum. Bunun yanı sıra, tanrılar arasındaki ilişkileri dahi çözebilmiş durumdayım, mutluyum:)


Şimşek Hırsızı aslında bir çocuk (!) kitabı ama bence bizi kandırıyorlar. Harry Potter nasıl bir çocuk kitabı değilse Şimşek Hırsızı da benim gözümde bir çocuk kitabı değil. Hatta, şimdiki çocukların Herkül'e ve Zeyna'ya yetişemedikleri düşünüldüğünde kitaba başlangıçta ayak uyduramayacaklarını düşünüyorum. Kitabın tam bir yetişkin kitabı olmamasını sağlayan en önemli etken ise cümlelerin yalın olması ve betimlemelerin üzerinde uzun uzadıya durulmaması.

Kitapta, Percy Jackson'ın hikayesini okuyoruz. Percy, dikkat bozukluğu olan, disleksiden musdarip, her yıl başka bir okuldan atılan farklı bir çocuk. Babasını hiç tanımamış. Annesi ise Gabe isimli kokarcadan hallice bir poker manyağıyla evli. Buradan baktığımızda sorunlu bir çocuğun hikayesini okuyacakmışız gibi görünüyor ama işler öyle bildiğiniz gibi değil:) Percy bir yarı-tanrı; peşinde onu öldürmeye çalışan canavarlar var, Canavarlar işi iyice azıtınca annesi ve en yakın arkadaşı onu Melez Kampına ulaştırmaya çalışıyor ve her şey gün yüzüne çıkıyor. Percy'nin dünya üzerinde bir eşi daha yok ve onu bekleyen çok önemli bir görev var. Zeus'un şimşeği çalınmış ve tanrılar arasında büyük bir savaş başlamak üzere. Şimşeği bulup Zeus'a teslim edecek kişi de hiç şüphesiz Percy.

Şimşek Hırsızı, Rick Riordan'ın Melez Kampını ilk anlattığı kitabı. Ardından karakterlerimiz iki ayrı seride yollarına devam ediyor. Şimşek Hırsızı'nı takip eden kitaplar Canavarlar Denizi, Titanın Laneti, Labirent Savaşı, Son Olimposlu ve Melez Dosyaları. Diğer yandan bir seri daha var; Kayıp Kahraman, Neptün'ün Oğlu, Athena'nın İşareti, Ateş Tahtı ve Olimpos'un Kanı. Ben seriye Kayıp Kahraman'la devam ediyorum. Muhtemelen her iki seriyi de baştan sona okurum.

Bu arada, 2010 yılında Şimşek Hırsızı'nın filmi de çekilmiş. Kitabı o kadar çok sevdim ki filmini izlemeye kalkışacağımı hiç sanmıyorum. Sevdiğim kitapların filmlerine uzak durmak gibi bir geleneğim var:)

Yakında Kayıp Kahraman'la görüşmek üzere,
Aslı

3 yorum:

  1. Kayıp Kahraman ile devam etmekle çok büyük bir hata yapmışsın.Çünkü 2.seri ilk serinin bitimindeki olaylardan sonra başlıyor.kayıp kahramanı okursan çoğu şeyi anlamazsın ve çok ağır spoiler yersin :D

    YanıtlaSil
  2. Ateş tahtı kitabı Rick Riordan 'ın eski mısırı anlattığı Kane Günceleri serisine dahil. Olimpos Kahramanları serisinin 4. kitabı Hades'in Evi . Ayrıca olimpos kahramanları serisinin melez dosyaları gibi bir ek kitabı var Melez Günlükleri adında.

    YanıtlaSil
  3. Ateş tahtı kitabı Rick Riordan 'ın eski mısırı anlattığı Kane Günceleri serisine dahil. Olimpos Kahramanları serisinin 4. kitabı Hades'in Evi . Ayrıca olimpos kahramanları serisinin melez dosyaları gibi bir ek kitabı var Melez Günlükleri adında.

    YanıtlaSil