31 Temmuz 2014 Perşembe

Robin Cook | İblis Tohumu

Tıbbi gerilim candır. Hele tıbbi gerilim denilince akla ilk gelen isimlerden olan Robin Cook, Michael Palmer ve Tess Gerritsen ayrıca baldır. Diğer yandan, ne yazık ki, İblis Tohumu şekeri biraz fazla kaçmış bir çilek reçeli gibi.

İblis Tohumu, Robin Cook'un okuduğum ikinci kitabı. Ne hikmetse Robin Cook kitaplarını bir türlü sağlıklı bir dönemime getiremiyorum. Ölümcül Diyet'i hastane hastane gezerken okumuştum; İblis Tohumu'nda da kan vermeler, meraklı bekleyişler, test sonuçları... Sanırım bu adamın kitapları bana iyi gelmiyor:) Neyse, kitaba gelelim. İblis Tohumu, ortalamanın biraz altında bir kitap. Henüz kitabın başında aslında neler döndüğünü anlıyorsunuz ama yazar, sanki büyük bir sırrı saklarmışçasına hikayesine çeşitli tekrarlarla devam ediyor. Gerçekten, kitapta beni en çok rahatsız eden şey, aptal yerine koyulmuş gibi hissetmemdi. Ara ara yazarı bulup, kitabı açıp, "Amca, bu cümleyi daha kaç farklı şekilde söyleyebilirdin?" diye bağırmak bile geçti aklımdan. Tekrar meselesini görmezden gelirsek kitap, biz bekarlar için değil de çoluğu çocuğu olanlar için tam bir gerilim romanı. Bunun bir benzerini, Harlan Coben'in Asla Vazgeçme'sinde ve Robin Cook'un Ölümcül Diyet'inde de söylemiştim. Çocukların başına gelen ya da çocukların neden olduğu dramların işlendiği gerilim kitapları, nedense bana pek çekici gelmiyor. Kitabın baş karakteri olan çocuğun melek mi şeytan mı olduğunu anlamaya çalışmaktan da sıkılıyorum.

Şimdi de gelelim teknik meselelere. Kitabın oldukça eski bir basımını okudum. Altın Kitaplar'dan çıkmış. Çeviri hatası var diyemeyeceğim ama imlada ara ara sorunlar olmuş. Bir önceki kelimenin son harfinin, bir sonraki kelimenin başına eklendiği durumlarla karşılaştım. Öteki yandan, bazı paragraflarda cümleler çift basılmış. Örneğin, üst üste iki paragraf düşünün, ikisinde de aynı cümle bir şekilde araya girmiş. Her ne kadar kitap eski basım olsa da bu gibi hatalar nasıl kaçırılıyor anlamıyorum. Altın Kitaplar Robin Cook kitaplarını yeniden bassın da Cook okumanın zevkini tadalım!

İblis Tohumu'nu, Robin Cook manyakları dışındaki okurlara önermeyeceğim. Kesinlikle okumayın demiyorum, ancak Robin Cook'un çok daha iyi kitapları varken vasat bir eserini okumanın zaman kaybı olabileceğini düşünüyorum. Şu da var ki Michael Palmer her ne kadar Robin Cook ardılı olarak değerlendirilse de Palmer, kesinlikle Cook'tan daha iyi yazıyor. Bu nedenle tıbbi gerilim meraklısıysanız Palmer'a öncelik vermenizi tavsiye edeceğim. 

Öpücükler,
Aslı
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder