9 Haziran 2014 Pazartesi

Ted Dekker | Oyun

Kutsal Meclis sayesinde Ted Dekker ile tanışmamın ardından, bundan seneler önce okuduğum bir kitaptı Oyun. Bugün, blogumla ilgilenirken kitabı bu kadar beğenmiş olmama rağmen hakkında hiçbir şey yazmamış olduğumu fark ettim. 

Benim gözümde Ted Dekker, belirli bir heyecan seviyesini tutturarak farklı türlere el atıp duran bir yazar. Örneğin, Kutsal Meclis oldukça başarılı bir Polisiye/Gerilim örneğiydi. Adaletin Gizli Mezarlığı ise doğrudan vicdanlarımıza hitap eden ortalama bir kitaptı. Oyun ise Ted Dekker'ın Stephen King vari gerilim ve bilim kurgu romanı. Kitabı okumamın üzerinden çok uzun zaman geçtiği için karakterlerin isimleri hatırlamıyorum ancak beynime kazınmış çok acayip imgeler var! Bu nedenle kitabın oldukça sinematografik olduğunu da söylebilirim. Ve hatta, filmi çekilse Matrix kadar olmasa da yeni bir 13. Kat olacağına dair inancım tam.

Kitapta bir grup insan, şayet hafızam beni yanıltmıyorsa, büyük bir fırtınadan ötürü Vahşi Batı kasabalarına benzeyen bir kasabada mahsur kalıyor. Yaşadıkları doğaüstü olaylar kahramanlarımızı zaten titrek birer tavuğa dönüştürmüş olsa da bunları takip eden ölümler nedeniyle birbirlerinden de şüphe etmeye başlıyorlar. Sayıları azaldıkça korkuları artıyor ve bütün dertleri, bir sonraki gün güneş doğarken hala hayatta olabilmek. Ancak dananın kuyruğunun koptuğu an, korkularından ötürü çevrelerinde olup biten hiçbir şeyi aslında algılayamadıklarını fark ettikleri an oluyor. Hatırlamaya başlıyorlar... Ama neyi?

Peki... Oyun'u kimler okusun? Bir kere, Oyun'u kesinlikle Stephen King ve Richard Laymon severlere, oyunlarla ilgilenenlere ve gerilimseverlere öneriyorum. Buna ek olarak, Matrix ve 13. Kat türünde bilim kurgu hikayelerini sevenlerin de kesinlikle Oyun'u okuması gerektiğine inanıyorum. Oyun'un söz konusu filmlerden tek farkı, hikayenin gelecekte değil günümüzde geçiyor olması ki bu benim için daha kıymetli oluyor.

Martı Yayınları'ndan cep boy olarak çıkan Oyun'u alır ve Cuma akşamından okumaya başlarsanız haftasonu evden çıkamayacak, temizlik yapamayacak, yemeği dışarıdan söyleyecek ve ailenizle pek ilgilenemeyeceksiniz. Aklınızda olsun!

Sevgiler,
Aslı

Kutsal Meclis hakkındaki yazım için tık.
Adaletin Gizli Mezarlığı hakkında yazım için bir daha tık.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder