5 Haziran 2014 Perşembe

Suzanne Collins | Açlık Oyunları


Açlık Oyunları'nı sürekli kitap alışverişi yaptığım bir sitede gördüm önceleri ve itiraf etmem gerekirse (ki gerekiyor) adından ötürü üçüncü sınıf bir rejim kitabı olduğunu düşünmedim değil! Lakin. Gelin görün ki mesele öyle değilmiş!


Bazen asla bitmesini istemediğiniz kitaplar olur, sonuna yaklaştıkça mide ağrısı katlanarak artar ya... İşte, tam olarak bunlardan biriyle karşı karşıyayız. Genel anlamda okuduğunuz veya zevk aldığınız tür ne olursa olsun bu benim yaşadığım mide ağrısını sizin de yaşayacağınıza "bahse" girerim.

Genelde cinayet romanları okuyan biri olarak şunu söyleyebilirim; cinayetleri çözen dedektifler aslında hep birbirine benzer, adli tabipler hep soğuk görünüşlü olur, hep en beklemediğin katil olup çıkar... Ancak bu kitapta karşılaştığım karakterlerle ömrü hayatım boyunca karşılaşmadım, karşılaşamam. Her biri o kadar özel ki... O kadar farklılar ki...

Kitapta çok ütopik bir dünyadan bahsedildiğini düşünebilirsiniz ancak ve aslında o kadar çok benziyor ki mevcut yaşantımıza, eşitsizlikler, yaşam savaşı, aşk, devlet kurumu, lüksler, herşey o kadar derin ama yalın anlatılmış ki şurda cümleler etrafında saatlerce dolanıp dursam yine de ifade etmeyi beceremem.

Kitaba ve karakterlerine dair bilgi vermeyeceğim, alıntı da yapmayacağım. Okuyun ama gerçekten okuyun...Bu arada, tavsiyelerim var!


1. Kitabın bazı yerlerinde pek çok göz yaşı döktüm, ağlamanızın sorun yaratmayacağı yerlerde okuyun. Otobüslerde okumaktan filan kaçının.

2. Aman canım yarım saat kitap okuyayım da uyurum mantığı ile gece okumaya başlamayın, kafanızı kitaptan kaldırdığınızda güneş tepede yakıyor olur, demedi demeyin!

Edit: Kitabı az önce bitirmiş olmanın verdiği kendini kaybetmişlik ile feleğimi fena halde şaşırmış durumdayım. İşte, tam olarak bu nedenden ötürü söz konusu kitabın serinin birinci kitabı olduğunu, ikinci kitabının Ateşi Yakalamak olduğunu, üçüncü kitabının 10 Ağustos 2010 tarihinde çıkacağının tahmin edildiğini, aynı zamanda Açlık Oyunlarının filminin çekilmekte olduğunu ve söz konusu filmin 2010 yılının ikinci çeyreğinde gösterime gireceği söylemeyi unutmuşum.

Afedersiniz.


Aslı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder