10 Haziran 2014 Salı

Richard Laymon | Çıldırtan Kabus

Gökyüzü Kütüphanesi için gelen kitaplar arasından 7-12 yaş aralığına uygun olmayan kitaplar ayrı bir kolide duruyor. Ben de zamanım oldukça aralarından ilgilendiklerimi seçip okuyorum. Richard Laymon'ın Çıldırtan Kabus'u da bunlardan bir tanesi.

Richard Laymon'ı okumak bir yana dursun daha önce adını dahi duymamıştım. Meğer kendisi ikinci bir Stephen King'miş ancak çok az sayıda kitabı Türkçe'ye çevrilmiş. Hatta, an itibariyle cehaletimden değil de bu nedenle Laymon'ı duymamış olduğuma inanmak istiyorum! :) Yazarın, Türkçe'ye çevrilmiş dört adet kitabı bulunuyor ancak söz konusu kitapları temin etmek oldukça güç görünüyor. Zira, çok eski basımlar olduklarından İnternet üzerinden hizmet veren kitapçılardaki stoklar tükendiği gibi E Yayınlarına ulaşmak da pek mümkün görünmüyor.

Çıldırtan Kabus'u iki gün içinde okudum ve daha önce okuyan bir arkadaşımın da dediği gibi kitapla tam bir "Sevgi & Nefret" ilişkim var. Kitaptaki betimlemeler o kadar iyi ki kitabı bitirdiğim an 40 adımlık koridorumda bir yandan aşağı yukarı yürürken diğer yandan yazara küfrediyordum. Kitabı, "N'olur ona bir şey olmasın!", "Hayır, hayır, bu da olmuş olamaz!", "Yuh artık!" nidalarıyla okuduğumdan kitaptan nefret ediyorum. Diğer yandan, üzerimde böyle bir etki bıraktığına göre kitabın çok "güzel" bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Kitapta sık sık Stephen King'in Carrie / Göz isimli kitabına ve bundan uyarlanan filme atıflarda bulunuluyor. Bu nedenle, özellikle Stephen King severlerin Çıldırtan Kabus'tan çok keyif alacağına inanıyorum.

Çıldırtan Kabus, korkutucu onlarca unsurun yanı sıra obsesif bir aşkın hikayesi. Aslında, kitapta iki adet obsesif aşk var. Biri, Vicki'nin Paul'e duyduğu masum ancak kanıksanmış duygular, diğeri ise Melvin'in Vicki'ye duyduğu ve onun uğruna insanları öldürmeye başladığı korkunç duygular. Hatta, kitabı okurken sık sık Patricia Cornwell'in bir lafı geldi aklıma; "Attraction turns to obsessionlove becomes pathological."

En iyisi kitapla ilgili daha fazla ipucu vermeden susayım ben çünkü Çıldırtan Kabus'u okumaya karar verenlerin benim gibi karınlarına yumruk yemelerini, "Bir saniye lan! N'oluyor!" diye yattıkları yerden doğrulmalarını, arada kitabı onlara önerdiğim için bana sövmelerini istiyorum! :)

Sevgiler,
Aslı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder