18 Haziran 2014 Çarşamba

Jeremy Dyson | Tekinsiz Kitap


Şu anda kendimi, okuduğum bir kitap hakkında değil de Discovery'de ya da benzer bir kanalda yayınlanmış ve birkaç bölümden oluşan bir hayalet/musallat/perili köşk belgeseli hakkında yazıyormuş gibi hissediyorum. Hatta anlatıcı olarak Morgan Freeman'i bile oturttum. O derece.

Tekinsiz Kitap, Domingo Yayınları tarafından basılmış, belgesel tadında bir kitap. Yazarın (yani hayalimde Morgan Freeman olarak canlandırdığım anlatıcının) doğrudan bizimle konuşarak yaptığı girişler ve ardından üçüncü tekil üzerinden ilerleyen hayalet hikayeleri, kitaba gerçekten üzerinde kocaman bir +13 ibaresi bulunarak yayınlanacak bir program havası katıyor. Yazarın doğrudan bizimle konuştuğu yerlerin İtalik yazı biçimi ile ayrılması da bu hissi güçlendiriyor.

Kitaba teknik açıdan yaklaşmaya devam edelim... Jeremy Dyson'ı ilk defa okudum; dolayısıyla yazım tarzını ancak ve ancak metinde bize hitap ettiği kısımlarla hayalet hikayelerini anlattığı kısımlar arasında bir karşılaştırma yaparak değerlendirebiliyorum. Bizimle konuştuğu italik kısımlar, kimi yerde biraz ağır, cümleler biraz ağdalı. Sanki bazı yerlerde geçiş sorunu var. Buna ek olarak, çevirisi büyük oranda kusursuz olsa da Algan Sezgintüredi'nin kimi yerde seçtiği Osmanlıca ya da Farsça kökenli kelimeler de söz konusu kopukluğu artırıyor. "Yetenek" kelimesi yerine "itidat" ifadesinin, "limoni" yerine "şekerrenk" kelimesinin kullanılması ve buna benzer onlarca örnek, olaya giriş niteliği taşıyan italik kısımları hızla geçmeme neden oldu. Tüm bunlara rağmen, musallat hikayelerinin anlatıldığı kısımlar ise kusursuz ve akıcı. 

Asıl noktaya hazır mısınız? Yalnız yaşayan kadın, hava karardıktan sonra kitabını eline alır ve kanepeye uzanır. Şimdi. Bu kadın ben oluyorum. Korkan? Yine ben oluyorum. Kedilerimin ayak seslerine irkilen? Yine ben. Komşunun kendi mutfağında düşürdüğü tabağın gürültüsüne kendi yatak odamda sıçrayan? Tabii ben. Sonuç olarak, hikayeler sürükleyici, kusursuz, korkutucu ancak aynı zamanda öğretici. Tekinsiz Kitap her ne kadar belgesel niteliğinde bir kurguya sahip olsa da iyiliği, kötülüğü, ironiyi, yaşam savaşını anlatan çok güzel cümlelerle dolu ki bence bu bağlamda türünün tek örneği.

Kitabın benim gibi bir gerilim manyağını bile böylesine tedirgin ettiği düşünülürse kitabı doğrudan bu türle ilgilenen, hayalet, perili köşk vs hikayelerini seven ancak bunların gerçekliği ihtimalini de göz önünde bulundurabilecek okurlara öneriyorum. Hatta, bilhassa okuyun ve korkun istiyorum. Bir tek ben mi korkacağım canım!

Sevgiler, 
Aslı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder