16 Haziran 2014 Pazartesi

Gülten Dayıoğlu | Mo'nun Gizemi I

Gülten Dayıoğlu'nu çocukluğumda çok severdim. Hatta, bana okumayı sevdiren kitap, Gülten Dayıoğlu'nun Ölümsüz Ece'sidir. Dayıoğlu, Mo'nun Gizemi'ni yazdığında ben üniversite sınavına hazırlanıyordum. Dolayısıyla Mo serisini okuyacak fırsatım olmamıştı. Anlayacağınız, o sıralarda "çocuk" kitabı okumayacak kadar "büyüktüm":) Gökyüzü Kütüphanesi için gelen Gülten Dayıoğlu kitaplarını görünce, bundan 13 yıl önce kaçırdığım şansı değerlendirmek istedim ve aldım elime Mo'nun Gizemi'ni.

Mo'nun Gizemi; genetik mühendisliği, evrim, Mo olarak adlandırılan ve soyu bundan 2500 yıl önce tükenmiş gizemli bir yaratık ve bir gençlik aşkı üzerine. Dayıoğlu'nun alttan alttan vermeye çalıştığı ahlaki ve dini mesajlar, kitap okumanın güzelliğine ilişkin cümleleri ve "Aradan tam üç yıl geçtikten sonra..." diyebilmesi nedeniyle Mo'nun Gizemi, Ölümsüz Ece'nin aksine gerçekten çocuk kitabı seviyesinde kaldı benim için. Tüm bu yol gösterme meramı hep yüzeydeydi çünkü. Lakin, bunu olumsuz bir eleştiri olarak almamak lazım.

Mo'nun Gizemi aslında üç kitaptan oluşan bir seri; dolayısıyla, tüm kitapların aynı anda temin edilmesinde fayda var zira kitap, aniden ve okuyucuya "Eee, şimdi ne olacak?" sorusunu sordurarak bitiyor. Birinci kitapta anlatılanların unutulmaması için de birinci kitabın ardından derhal ikinci kitaba geçmekte fayda var. Öyle ki, birinci kitabın sonunda "Keşke şu an 14 yaşında olsaydım ve koliye koşarak ikinci kitabı elime alsaydım!" diye bile düşündüm.

Her anne ya da baba, muhakkak Mo'nun Gizemi'ni alıp çocuğuna okutmalı. Zorlayarak değil ama... Çocuğun kitabı eline alıp sayfalar arasında kaybolmasını sağlayarak... Hatta belki de çocuğuyla aynı anda Mo'nun Gizemi'ni okuyarak? Çünkü inanıyorum ki Dayıoğlu'nun gizemli maceralarını sizler de sıkılmadan okuyabilirsiniz.

Sevgiler
Aslı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder